Jak kupić dobry rower?

Jak wybrać rower? Pytanie to zadają sobie codziennie kolejni klienci sklepów rowerowych typu Sprint-Rowery.pl, którzy szukają swojego nowego jednośladu. Jak się jednak okazuje, pomimo dużych chęci jazdy na rowerze, osoby te nie mają większej wiedzy z zakresu rowerów i ich modeli, typów, a przede wszystkim zastosowania. Pamiętać jednocześnie trzeba, że rower jest dość drogim pojazdem, więc warto dowiedzieć się o nim wszystkiego, co tylko się da, zanim podejmie się decyzje o wybraniu konkretnego modelu.

Najpopularniejsze na rynku modele

Żeby móc poprawnie wybrać dla siebie rower, trzeba najpierw dowiedzieć się, czym się konkretne modele charakteryzują, jaka jest ich budowa czy też cechy szczególne. Jakie są natem najczęściej wybierane przez polskich rowerzystów modele?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najpopularniejszym rowerem w Polsce jest rower MTB, czyli popularny góral. Cechuje się on przede wszystkim ogromną uniwersalnością, ponieważ bez trudu można nim jeździć po mieście, lecz również bez najmniejszego problemu radzi sobie na luźnej nawierzchni. Wszystko za sprawą dobrych, grubych i mocno terenowych opon, które zapewniają stabilny tor jazdy. Pomagając w tym także wielostopniowe przerzutki, które pozwalają ustawić odpowiednie do warunków trasy położenie. Wadą takiego modelu jest natomiast dość skąpe wyposażenie, a także pochylona, niewygodna na dłuższe trasy pozycja na siodełku.

Drugim w kolejności modelem roweru jest rower szosowy, czyli tzw. kolarzówka. Jest to rower typowo sportowy, który przeznaczony jest do trenowania jazdy na rowerze. Dzięki lekkiej budowie, cienkim i bardzo dużym kołom, można na takim rowerze uzyskać bardzo dużą prędkość w bardzo krótkim czasie. Wadą takiego rozwiązania jest oczywiście to, że jest to rower zupełnie niesprawdzający się na luźnej nawierzchni, więc zjechanie nim na szutrową drogę spowoduje uniemożliwienie dalszej jazdy.

Ostatnim w kolejności modelem roweru jest rower trekkingowy. Jest to niejako połączenie obu tych rowerów, ponieważ po pierwsze posiada duże i cienkie, lecz nie zupełnie gładkie koła, dzięki czemu może poruszać się po szutrze, a także ogromne hamulce i wygodny amortyzator. Cechą charakterystyczną jest tu wyprostowana, wygodna pozycja na siodełku, a także liczne dodatkowe wyposażenie roweru.

Dodatkowe wyposażenie roweru

Jeśli chce się jeździć rowerze, trzeba zwrócić uwagę na to, jakie posiada on fabryczne wyposażenie, aby nie trzeba było dokupować go oddzielnie. Nie da się ukryć, że w tym wypadku absolutnie rewelacyjnie prezentuje się rower trekkingowy, który ma na wyposażeniu dosłownie wszystko, co może się przydać. Po pierwsze posiada fabryczne oświetlenie, lecz również błotniki, a nawet bagażnik. Jest to więc pojazd kompleksowo wyposażony do jazdy.

Który rower warto wybrać?

Jeśli wybiera się rower, wiele zależy od tego, do czego będzie on wykorzystywany. Jak dobrze widać, każdy z zaprezentowanych modeli posiada nieco inne zastosowanie – kolarzówka to typowo sportowy model, rower górski to pojazd uniwersalny z naciskiem na jazdę w terenie, a rower trekkingowy to model stworzony do dalekiej jazdy poza miasto.

Rowery