Jakie aspekty należy uwzględnić wybierając opony rowerowe?

Należy mieć świadomość, że wybór opon rowerowych jest zdecydowanie bardziej istotnym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Wśród najważniejszych aspektów trzeba koniecznie wymienić rozmiar i szerokość.

Rozmiar opon

Jest to najbardziej podstawowa kwestia, jaką powinno się uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Osoby, które nie pamiętają rozmiaru kół powinny spojrzeć na bok aktualnej opony. Powinna bowiem znajdować się odpowiednia wartość np. 26 x 2.10. Wspomniany kod oznacza bowiem wielkość razy szerokość opony. Dane są oczywiście podane przez producenta w calach. Jest to zdecydowanie najbardziej popularny sposób podawania rozmiaru opon we wszystkich typach rowerów. Wyjątkiem są oczywiście rowery szosowe, gdzie dominuje system metryczny. Poszczególne wartości podawane są bowiem w milimetrach.

Szerokość opon

Wybierając opony rowerowe należy uwzględnić także ich szerokość. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że im węższa będzie opona z przodu, tym mniejsze opory powietrza będzie stawiać rowerzyście. Warto mieć świadomość, że w zdecydowanej większości przypadków do rowerów szosowych stosowane są opony rowerowe od 22 do 32 mm. Obecnie najbardziej popularnymi rozmiarami są 25 i 28 mm. Jest to oczywiście związane ze znacznie lepszym komfortem jazdy użytkowników. Trzeba zaznaczyć, że im węższa opona, tym bardziej rowerzysta będzie odczuwał praktycznie każdą nierówność np. na asfalcie.

Części rowerowe