Rowerowa podstawa

 

jak wybrać dobrą ramę do roweruSzkieletem i podstawą każdego bez wyjątku roweru jest rama rowerowa. To właśnie do niej montowane są wszystkie dodatkowe podzespoły takie jak koła, siodełko, korba, napęd itd. Tak jak wszystko inne da się łatwo wymienić, tak rama jest kręgosłupem bez której rower zwyczajnie nie będzie istnieć.

Jak wybrać ramę?

Kupując rower przykładamy główną uwagę do jego rodzaju, posiadanego osprzętu i ewentualnych akcesoriów. Mało kto dba o to, aby rdzeń, czyli rama rowerowa Zico Bike, była jak najlepszej jakości oraz odpowiednio dopasowana ergonomicznie. Pozycja którą będziemy posiadać podczas jazdy jest równie istotna dla naszego bezpieczeństwa co posiadane przez rower hamulce i amortyzatory.

Źle dobrana rama może powodować przez niewłaściwą pozycję na rowerze drętwienie kończyn, ich ból, a także po prostu urazy, które mogą na dłużej nie pozwolić na wsiadanie na siodełko. Aby tego uniknąć należy dobrać ramę do swojego wzrostu, korzystając albo z kalkulatorów przeliczających ten parametr na rozmiar ramy albo też skorzystać z wiedzy sprzedawcy, który będzie w stanie dopasować odpowiednią dla każdego ramę.

Innym aspektem wyboru ramy jest materiał z którego została ona wykonana. Na rynku dostępne są ramy rowerowe wykonane z mniej lub bardziej egzotycznych materiałów. Spośród tych najpopularniejszych wymienić można chociażby aluminium i włókno węglowe. Oba te materiały charakteryzują się stosunkowo dużą wytrzymałością, jednak włókno węglowe jest znacznie, ale to znacznie lżejsze. Zwykły cywilny rower zbudowany na bazie ramy aluminiowej wazy około 15 kg. Jest to waga całkiem przyzwoita dla zastosowań amatorskich. Ramy wykonane z włókna węglowego, które stosowane są przez zawodowców lub osoby mające aspirację sportowe, potrafią mieć wagę nawet poniżej jednego kilograma. Jak zatem widać różnica jest kolosalna.

Comments are closed.