Trasa rowerowa z Zakopanego do Doliny Chochołowskiej

0 Comments

Trasa ta, o długości ponad 11 km, pozwoli na podziwianie Zakopanego i Kościeliska od ich południowej strony. Wszystkie trasy rowerowe Zakopanego mają wysokie walory widokowe, lecz ta zachwyca szczególnie, gdyż kończy się w Dolinie Chochołowskiej, przez wielu turystów uważanych za najpiękniejszą w Tatrach.

Przez większość czasu trasa będzie się pokrywała z Drogą Pod Reglami, czyli znanym tatrzańskim szlaku o oznaczeniu czarnym. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego udostępniły drogę dla rowerzystów z czego można (i warto!) korzystać. Droga Pod Reglami zaczyna się nieopodal hotelu Murowanica na ulicy prowadzącej do Kuźnic – Przewodników Tatrzańskich. Należy nią dojechać do Ronda Jana Pawła II i na trzecim zjedzie wjechać w ulicę Bronisława Czecha, którą trzeba przemierzyć do końca, czyli do momenty, gdy z, wpadającą od prawej strony, ulicą Józefa Piłsudzkiego. Droga Pod Reglami znajduje się jednak na wprost, toteż należy zjechać z asfaltowej jezdni i poruszać się dalej nawierzchnią o charakterze ziemistym-kamienistym. W tym momencie po swojej lewej stronie powinno się mieć Wielką Krokiew – skocznię narciarską. Po chwili trasa dociera do granicy lasu i w takich warunkach terenowych, mając drzewa po swojej lewej stronie, a Zakopane po prawej, wiedzie Droga Pod Reglami przez najbliższe 7,5 km. Szlak kończy się w Kirach, u wylotu Doliny Kościeliskiej, i wówczas należy jedynie zmienić barwę szlaku na zieloną. Z tego miejsca do końca wycieczki pozostało jeszcze ok. 3 km. Na końcu jednej z ciekawszych tras rowerowych Zakopanego można znaleźć budki z jedzeniem i napojami, gdzie warto się pokrzepić.

Istnieje możliwość przejazdu rowerem przez Dolinę Chochołowską za drobną opłatą, lecz wycieczkę tą lepiej zostawić sobie na nazajutrz, na dzień po trasie przez Drogę Pod Reglami. Przejazd wymaga bowiem nieco wysiłku.

Więcej tras rowerowych w górach znajdziesz w tym artykule.