Za co odpowiadają pedały rowerowe?

pedały rowerowe

Jedną z najistotniejszych i najbardziej charakterystycznych dla roweru części są pedały. Stanowią one jeden z trzech punktów podparcia rowerzysty i są pierwszym elementem w łańcuchu przekazywania energii układu napędowego roweru. Jak są zbudowane i czym różnią się między sobą?

Konstrukcja pedałów

pedały rowerowe

Pedały rowerowe składają się z platformy i wałka. Połączone są one ze sobą przy użyciu łożysk, dzięki czemu możliwy jest obrót platformy względem osi wałka. Sam wałek łączony jest z ramieniem korby przy pomocy połączenia gwintowego. Pedały rowerowe wyposażone są w lewy, lub prawy gwint, w zależności od strony roweru, z której mają zostać zamontowane. Do przykręcenia i odkręcania pedałów używa się klucza imbusowego, lub klucza płaskiego w zależności od modelu. 

W pedałach rowerowych stosuje się łożyska kulkowe, a w wyższych modelach łożyska zamykane są w obudowie (łożyska maszynowe). Najbardziej podstawowe modele pedałów wykonywane są z żywicy. W wyższych modelach wykorzystuje się zwykle tworzywa sztuczne i aluminium, a w najwyższych nawet carbon.

Rodzaje

Pedały można podzielić głównie na platformowe i zatrzaskowe. Pedały platformowe posiadają dużą platformę dla podparcia stopy. To zarówno podstawowe modele pedałów rowerowych, jak i bardziej zaawansowane, stosowane np. w jeździe grawitacyjnej, gdzie posiadają one dodatkowe wkręcane piny poprawiające przyczepność do podeszwy buta. Pedały zatrzaskowe natomiast często nie posiadają szerokiej platformy, którą zastępuje mechanizm umożliwiający zablokowanie w nim buta wyposażonego w specjalny blok. Systemy tego typu zapobiegają niepożądanemu odrywaniu stóp od pedałów i w połączeniu ze specjalnymi sztywnymi butami poprawiają znacznie efektywność pedałowania. 

Części rowerowe